اهمیت معنایی موسیقی در یک نمایشگاه نگارگری

به گزارش ایسنا،  این نمایشگاه جمعه ۲۱ اردیبهشت ماه در گالری ایده پارسی افتتاح خواهد شد و در آن ۲۰ اثر از فاطمه ارژمند به نمایش در می آید.

فاطمه ارژمند از سال ۱۳۸۰ در زمینه نگارگری فعالیت داشته و تا به حال در چندین نمایشگاه گروهی و انفرادی آثار خود را به نمایش گذاشته است.   آثار این نمایشگاه در غالب آثار نگارگری با موضوعات مختلف با تمرکز بر موضوع خنیاگران و نوازندگان در هنر مینیاتور خواهد بود.

هنرمنددر بخشی از بیانیه نمایشگاه اینگونه به آثار خود اشاره کرده است:

«نگارگری ایرانی در مکتب قدیم خود هنری بوده است وابسته به شعر و ادبیات. و همواره در دوره‌های مختلف تاریخی روایت‌هایی از داستان‌ها، افسانه‌ها و اساطیر ایرانی، در قالب نظم و نثر، با بن‌مایه‌هایی از عرفان شرقی تصویرسازی شده‌اند.

آنچه در قاعده‌ی قدیم می‌بینیم هر نگاره روایتی مصور و مفصل از یک یا چند مجلس منظوم یا منثور است. در معدود آثار باقی مانده گاهی در روایتی عاشقانه، گاهی در بزم و گل‌گشت و حتی در رزم شاهان، خنیاگرانی مشغول نواختن تصویر شده‌اند. حضور این نوازندگان در فضای روایی داستان، در معنای درونی، اشاراتی ست به تعابیر عرفان شرقی و در معنای بیرونی نشان از هم‌نوایی شعر و ادبیات فارسی با موسیقی دارد.

مجموعه‌ی خنیاگران می‌کوشد اهمیت معناییِ موسیقی و حضور نوازندگان را، به‌عنوان جزئی از فضای نگاره‌های قدیم، در روایتی متفاوت نشان دهد. حفظ روح قدیم در فضای هر نگاره تعهدی‌ست که نگارگر به آن وفادار مانده است.»

نمایشگاه «خنیاگران» روز جمعه ۲۱ اردیبهشت افتتاح و تا روز ۲۶ اردیبهشت به نشانی خیابان شریعتی، خیابان دولت، نرسیده به سه‌راه نشاط، کوچه اله‌وردی آذر، پلاک ۲۸، گالری ایده پارسی پذیرای علاقمندان خواهد بود.

انتهای پیام

Let’s block ads! (Why?)

Source: tajasomi

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تحصیل در استرالیا رایگان , هزینه تحصیل در استرالیا در مقطع فوق لیسانس , مهاجرت به کبک بدون مدرک زبان , ویزای کار کانادا بدون مدرک زبان , اقامت بدون مدرک زبان - تحصیل در استرالیا و نیوزلند - تحصیل در استرالیا آیلتس - تحصيل در tafe استراليا - تحصیل در استرالیا 2018 - تحصیل در کانادا با مدرک لیسانس - تحصیل در کانادا یا استرالیا - تحصیل در كانادا - تحصیل در کانادا applyabroad

تحصیل در کانادا رایگان | تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان | تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان | تحصیل در کانادا applyabroad | تحصیل در کانادا کارشناسی ارشد | تحصیل در کانادا 2017 | تحصیل در استرالیا ملک پور | تحصیل در استرالیا /فوق لیسانس | تحصیل در استرالیا بدون مدرک زبان | تحصیل در استرالیا با هزینه شخصی