اهمیت موسیقی سنتی در کاهش آسیب‌های اجتماعی

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، عباس برزو – رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تایباد – در مراسم نکوداشت استاد عبدالکریم گزیکی – منقبت‌خوان و شاهنامه‌خوان تایبادی – که شامگاه ۱۰ مرداد برگزار شد، طی سخنانی اظهار کرد: موسیقی محلی و سنتی نشاط‌دهنده روح و جان است و هنرمند عامل اصلی این شادی است.

وی ادامه داد: موسیقی مقامی برگرفته از آیین گذشتگان است و سبب تعالی در این هنر بومی و محلی می‌شود.

برزو خاطرنشان کرد: خراسان یکی از قطب‌های مهم موسیقی سنتی(دوتار) است. با وجود اینکه در این زمینه هنرمندان هیچ حمایتی نمی‌شوند اما پیشکسوتان این عرصه با عشق و علاقه نقش خود را برای زنده نگه‌داشتن آواهای محلی ایفا می‌کنند.

استاد گزیکی در سال ۱۳۳۰ در شهر مشهدریزه از توابع بخش میان ولایت شهرستان تایباد متولد شد و مدت ۶۳ سال است که در زمینه منقبت خوانی و شاهنامه خوانی فعالیت می‌کند. وی از شاگردان استاد نورمحمد درپور است.

گزیکی برای اولین بار شاهنامه را با موسیقی سنتی (دوتار) اجرا کرده که جامعه هنرمندان شرق خراسان رضوی آن‌را افتخاری برای خود می‌دانند. 

کسب مقام سوم جشنواره بین‌المللی سراج خراسان، رتبه نخست جشنواره ذکر ذاکرین و مقام برگزیده جشنواره آواهای رضوی از مهمترین افتخارات ثبت شده در پرونده این هنرمند تایبادی است.

پنج گروه هنری موسیقی و آواهای محلی با مشارکت ۷۰ هنرمند در تایباد فعالیت دارند.

این آیین نکوداشت با حضور هنردوستان از شهرستان‌های تایباد، تربت جام و باخرز به میزبانی تایباد برگزار شد. از اهم برنامه‌های مراسم امشب اجرای موسیقی‌های سنتی (دوتار) توسط هنرمندان تایبادی بود.

انتهای پیام

Let’s block ads! (Why?)

Source: tajasomi

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تحصیل در استرالیا رایگان , هزینه تحصیل در استرالیا در مقطع فوق لیسانس , مهاجرت به کبک بدون مدرک زبان , ویزای کار کانادا بدون مدرک زبان , اقامت بدون مدرک زبان - تحصیل در استرالیا و نیوزلند - تحصیل در استرالیا آیلتس - تحصيل در tafe استراليا - تحصیل در استرالیا 2018 - تحصیل در کانادا با مدرک لیسانس - تحصیل در کانادا یا استرالیا - تحصیل در كانادا - تحصیل در کانادا applyabroad

تحصیل در کانادا رایگان | تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان | تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان | تحصیل در کانادا applyabroad | تحصیل در کانادا کارشناسی ارشد | تحصیل در کانادا 2017 | تحصیل در استرالیا ملک پور | تحصیل در استرالیا /فوق لیسانس | تحصیل در استرالیا بدون مدرک زبان | تحصیل در استرالیا با هزینه شخصی