با هنر به مقابله با جنگ برویم!

به گزارش ایسنا، در آیین «همبستگی با مردم فلسطین» گروه «تال» به سرپرستی فرج علیپور در فرهنگستان هنر به اجرای قطعات حماسی پرداختند.   

از جمله این برنامه ها اجرای موسیقی درباره قدس، سروده رمضان پرورده و تنظیم مسلم علیپور در دستگاه ماهور بود. همچنین آوای حماسی «دایه دایه» در این مراسم اجرا شد.
این برنامه با مشارکت فرهنگستان هنر، کمیسیون ملی یونسکو، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر، مجمع جهانی صلح اسلامی و جمعیت دفاع از ملت فلسطین برگزار شد.

در ابتدای این برنامه منوچهر آذر به عنوان مجری، بیان کرد که فرهنگستان هنر سالها پیش حدود ۱۰۰ تابلو با موضوع فلسطین را به گنجینه خود اضافه کرد. این آثار از هنرمندانی که خارج از فلسطین اقامت دارند خریداری شده است.

او افزود: امروز در اینجا جمع شده ایم تا ضمن همبستگی با مردم فلسطین این آثار را به نمایش بگذاریم.

در ادامه علیرضا اسماعیلی، سرپرست فرهنگستان هنر گفت: مجمع عمومی سازمان ملل امروز را به عنوان روز جهانی «همبستگی با فلسطین» اعلام کرده و هر سال در دنیا برنامه هایی در همین راستا در دنیا برگزار می شود. خوشبختانه مردم ما در جهت سخنان امام خمینی (ره) و رهبر انقلاب اسلامی، همواره همدردی خود را نسبت به فلسطین نشان داده و همچنین دفاع مردم ایران از آنها همیشه جزو مولفه های جمهوری اسلامی بوده است.

او ادامه داد: هنر می‌تواند به عنوان کارآمدترین وسیله انعکاس اندیشه و آرمان‌های اسلامی در دفاع و بیان مشکلات مردم فلسطین موثر باشد. هنر می‌تواند بهترین وسیله برای بیدار کردن وجدان‌های مردم در دفاع از مردم فلسطین و مشکلات آنها باشد. فرهنگستان هنر به عنوان یک نهاد که جزو دستاوردهای جمهوری اسلامی است، دارای بزرگ ترین گالری خاورمیانه و گنجینه بزرگی از آثار هنری در سطح ملی و بین‌المللی است.

اسماعیلی بیان کرد که فرهنگستان هنر نمایشگاه‌های مختلفی را در سطح ملی و بین‌المللی با موضوع مقاومت برگزار کرده و به طور کلی اقدامات مهمی در راستای هنر انجام داده است.

او اضافه کرد: فرهنگستان هنر به عنوان اتاق فکر جمهوری اسلامی در حوزه هنر و رواج هنر عمل کرده و همیشه نگاه ویژه‌ای به فلسطین و هنر مقاومت داشته است.
سرپرست فرهنگستان هنر گفت که آثار ارزشمند مربوط به فلسطین در بخشی مجزا در فرهنگستان هنر تحت عنوان موزه هنرهای معاصر فلسطین نگهداری می‌شود.

او ادامه داد: آثار حوزه مقاومت گنجینه فرهنگستان هنر تنها بخش کوچکی از مجموعه آثار گنجینه فرهنگستان است؛ چراکه کلیه آثار شامل آثار هنری متعددی در بخش های مختلف است که قصد داریم این آثار را در آینده برای اولین بار رونمایی کنیم.

به گزارش ایسنا، حجت‌الله ایوبی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران با بیان اینکه ۴۷ سال از تعیین این روز جهت همبستگی با مردم فلسطین می‌گذرد، گفت: هر سال در کشورهای مختلف به مناسبت این روز برنامه‌های مختلف تدارک دیده می‌شود. ما نیز در ایران روزهای مختلفی را برای حمایت از مردم فلسطین داریم. مردم ما خود را برای حمایت از مردم فلسطین موظف می‌دانند ولی با این حال این روز تقریبا از دید ما خارج شده بود.

او با ابراز امیدواری جهت برگزاری مراسم و برنامه‌های فرهنگی هنری به مناسب روز جهانی همبستگی با فلسطین افزود: سازمان یونسکو برای دور و جدا کردن روح و روان بشر از جنگ و جاانداختن خرد در آنها تشکیل شد. ولی با این حال بشر هنوز هم درگیر جنگ‌های خانمان سوز است و مردم مظلوم فلسطین همچنان از جنگ عذاب می‌کشند.
ایوبی اظهار کرد که هنر یک زبان میانبر و کوتاه است چرا که زبان دل است و بر دل هم می‌نشیند. به همین جهت انسان با آن ارتباط برقرار می‌کند.

او در همین باره اضافه کرد: می‌توان با هنر به مقابله با جنگ در دنیا رفت. ما در ایران سینمای مقاومت داریم چیزی که در هیچ جای دیگر دنیا وجود ندارد. می‌توانیم از طریق آن به مقابله با جنگ در دنیای مدرن امروز برویم.
وی افزود: هنر یعنی رنگ؛ کسانی که دستی در هنر دارند به سمت جنگ نمی‌روند و آن را نمی‌پذیرند. اگر جنگی صورت بگیرد قلم هنرمندان به سلاحی علیه جنگ تبدیل خواهد شد.

احمد مازنی، رییس کمیسیون فرهنگی مجلس هم در این مراسم بیان کرد که در جمهوری اسلامی ایران هر روز، روز دفاع از مظلومین فلسطین است.

او در ادامه تصریح کرد: بارزترین نمونه حمایت ملت ایران از مردم فلسطین، روز قدس است که مردم به صورت جهانی در روز آخر ماه رمضان با دهان روزه به حمایت از مردم فلسطین همانند یک نوع عبادت، می پردازند.
مازنی با بیان اینکه این مراسم می تواند گام بلندی در جهت اقدامات فرهنگی در حوزه مقاومت باشد، گفت: در یکی از جلسات رسمی کمیسیون مجلس شورای اسلامی یک کمیته ویژه فرهنگی تشکیل دادیم. ما در موضوع فلسطین و مقاومت به دیپلماسی فرهنگی و جنگ نرم نیاز داریم چراکه در یک جنگ نرم هستیم. برای شناساندن ایران به دنیا همکاری های زیادی کرده و اقدامات مهمی انجام داده ایم ولی به یک دیپلماسی فرهنگی ثابت برای ادامه این روند نیاز داریم.

او افزود: در امریکا هزینه های زیای برای ایجاد جنگ نرم علیه ما می شود. در برابر یک جنگ روانی کامل قرار داریم و باید این جنگ را به همان گونه نیز پاسخ دهیم. امریکا حتی برای انتخابات ایران نیز هزینه های گزافی می کند؛ به گونه ای که تلاش می کند افرادی که نه مسلمان اند و نه ایرانی به روی کار آیند. تنها از راه هنر می توان در این جنگ موفق شد.

مازنی ادامه داد: امروزه احساس می‌کنم در ایران کم کاری کرده‌ایم چراکه هر گاه حرف از مشکلات می‌شود، مردم معتقدند که کل بودجه صرف حوزه علمیه، فرهنگ و فلسطین می‌شود. ولی باید بگویم که تنها ۶ دهم از بودجه کشور صرف این موارد می‌شود و پولی که در داخل کشور و برای مردم هزینه می‌شود در برابر مبلغی که برای فلسطین هزینه می‌شود بسیار ناچیز است. این هزینه‌ها صرف پول نیست، بلکه سرمایه گذاری است. فلسطین خط قرمز ماست و از لحاظ روحی با ما آمیخته شده.
او افزود: من معتقدم که ما کاری برای فلسطین نکرده‌ایم ولی با این حال تا آخر در کنار آنها خواهیم ماند. امیدوارم که بتوانیم  بیش از این از مردم فلسطین حمایت کنیم.
به گزارش ایسنا، در این نشست عباس خامه یار، قائم مقام سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان آخرین سخنران بیان کرد: بودجه‌هایی که ما برای دفاع از فلسطین هزینه می‌کنیم دربرابر پول‌هایی که کشورهای دیگر برای تخریب فلسطین هزینه می‌کنند بسیار ناچیز است. امیدوارم بتوانیم بیشتر به این مردم مظلوم کمک کنیم.
او افزود: امروز بحث فلسطین فراملی، دینی و فراقومیتی است و تنها یک بحث امنیتی نیست. در همه جای دنیا از این مردم حمایت می‌کنند. این مردم تنها خواستار بازگشت به خانه خود هستند ولی در عوض با قتل عام روبرو می‌شوند.
پس از صحبت‌های سخنرانان، فرج علیپور همراه با گروه تال به اجرای چند قطعه حماسی پرداختند.

در پایان از سلما مصری، بازیگر فیلم «بازمانده» به کارگردانی سیف‌الله داد و منوچهر محمدی (تهیه کننده) ، با حضور محمدرضا شعبانی مستندساز حوزه مقاومت، محبوبه پلنگی، مجید صفا تاج نویسنده حوزه مقاومت و فلسطین و حبیب‌الله صادقی نقاش تقدیر شد.
انتهای پیام

Let’s block ads! (Why?)

Source: tajasomi

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تحصیل در استرالیا رایگان , هزینه تحصیل در استرالیا در مقطع فوق لیسانس , مهاجرت به کبک بدون مدرک زبان , ویزای کار کانادا بدون مدرک زبان , اقامت بدون مدرک زبان - تحصیل در استرالیا و نیوزلند - تحصیل در استرالیا آیلتس - تحصيل در tafe استراليا - تحصیل در استرالیا 2018 - تحصیل در کانادا با مدرک لیسانس - تحصیل در کانادا یا استرالیا - تحصیل در كانادا - تحصیل در کانادا applyabroad

تحصیل در کانادا رایگان | تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان | تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان | تحصیل در کانادا applyabroad | تحصیل در کانادا کارشناسی ارشد | تحصیل در کانادا 2017 | تحصیل در استرالیا ملک پور | تحصیل در استرالیا /فوق لیسانس | تحصیل در استرالیا بدون مدرک زبان | تحصیل در استرالیا با هزینه شخصی