بزرگداشتی برای خالق شیشه‌های شکسته

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی گالری فردا، رامیز شهوق، هنرمندی است که مثل برخی از هم‌دوره‌های خود خیلی زود از دنیا رفت اما آثاری که خلق کرد در تاریخ هنر ایران ماندگار شد.

در این نمایشگاه نزدیک به ۲۰ اثر از این هنرمند که در حراجی‌ها به فروش رفته، یا در نمایشگاه «نقاشان اهل ایران» که به مناسبت هفتمین دوره بازی‌های آسیایی به نمایش درآمده و  به عنوان بهترین اثر انتخاب شده است به همراه تعدادی از حجم‌های ساخته شده‌اش به نمایش گذاشته می‌شود.

شهوق در سال ۱۳۵۵ در رشته طراحی و دکوراسیون داخلی از دانشکده پلی تکنیک تهران فارغ‌التحصیل شد. جسارت او در نقاشی و تلفیق مواد روی بوم به ویژه  استفاده از شیشه خرده‌های خودرو، سبک او را خاص جلوه می‌دهد. همچنین استفاده از رنگ‌های خاموش و عمق بخشی به بوم با مواد، در آثارش به او در زمانه‌ی خودش جسارتی داده بود که اگر زنده می‌ماند، می‌توانست نوع جدیدی از نقاشی تلفیق را از آن خود کند.

این هنرمند بیست‌وشش‌ساله بود که در نمایشگاه فرهنگ‌وهنر شرکت کرد. در این نمایشگاه، کارهایش از شیشه‌های خرد شده خودرو روی بوم و حجم‌سازی و برجستگی‌هایی از رنگ، سبک خاصی از او را نشان داد.

شهوق یک سال پس از این در نمایشگاه گروهی پاکستان نیز شرکت کرد. انتخاب اثری از او در نمایشگاه «نقاشان اهل ایران»، به مناسبت هفتمین دوره بازی‌های آسیایی و اخذ جایزه ویژه این جشنواره، نگاه‌ها را به سوی این نقاش جلب کرد؛ زیرا او در بین بسیاری از هنرمندان تثبیت‌شده معاصر، این جایزه را از آن خود کرد. همچنین شرکت در نمایشگاهی در واشنگتن و برگزیده شدن اثرش در بین بزرگان هنر ایران و دنیا، نام این هنرمند را سر زبان‌ها انداخت اما متاسفانه شهوق در سال ۱۳۵۸ و در جوانی از دنیا رفت.

عمر کوتاه رامیز شهوق به او فرصت نداد تا نقش بیشتری در توسعه هنر مدرن ایران ایفا کند، اما همان اندک آثار به‌جا مانده‌اش، او را همچنان پس از قریب به چهل سال از مرگش، در  بین هنرمندان مطرح ایران دهه ۵۰ جای داده است.

نمایشگاه آثار این هنرمند از ۱۱ تا ۱۸ آبانماه دایر است و علاقه‌مندان برای بازدید از آن می‌توانند از ساعت ۱۶ تا ۲۰ به گالری فردا واقع در خیابان کریمخان زند، زیر پل کریم‌خان، خیابان حسینی، کوچه اعرابی ۶، پلاک ۲ مراجعه کنند. گالری روزهای پنجشنبه از ساعت ۱۶ تا ۱۸ میزبان بازدیدکنندگان است.

انتهای پیام

Let’s block ads! (Why?)

Source: tajasomi

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تحصیل در استرالیا رایگان , هزینه تحصیل در استرالیا در مقطع فوق لیسانس , مهاجرت به کبک بدون مدرک زبان , ویزای کار کانادا بدون مدرک زبان , اقامت بدون مدرک زبان - تحصیل در استرالیا و نیوزلند - تحصیل در استرالیا آیلتس - تحصيل در tafe استراليا - تحصیل در استرالیا 2018 - تحصیل در کانادا با مدرک لیسانس - تحصیل در کانادا یا استرالیا - تحصیل در كانادا - تحصیل در کانادا applyabroad

تحصیل در کانادا رایگان | تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان | تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان | تحصیل در کانادا applyabroad | تحصیل در کانادا کارشناسی ارشد | تحصیل در کانادا 2017 | تحصیل در استرالیا ملک پور | تحصیل در استرالیا /فوق لیسانس | تحصیل در استرالیا بدون مدرک زبان | تحصیل در استرالیا با هزینه شخصی