روز پر خبر صنایع دستی اردبیل

به گزارش ایسنا، نادر فلاحی – سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل- از برنامه ریزی جهت دایر کردن خانه های صنایع دستی در این استان با هدف تقویت فروش آثار هنرمندان خبر داد و گفت: به ضرورت مکان یابی مناسب جهت ایجاد خانه‌های فروش صنایع دستی به ویژه در مکان‌های پرتردد تاکید کرد.

او یکی از موانع رونق صنایع دستی در کشور و استان را امر فروش و جداسازی آن از مقوله تولید دانست و افزود: به صورت معمول یک تولید کننده موفق الزاما نمی تواند در فروش آثار نیز موفق باشد و ما در بخش فروش، بازاریابی و برندسازی صنایع دستی نیازمند برنامه مدون هستیم.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اضافه کرد: با توجه به قابلیت و توانمندی هنرمندان صنایع دستی استان، ضروری است به بحث تبلیغ و بازاریابی توجه ویژه شود. تحقق این مهم نیازمند برنامه مدون و همچنین حضور بخش خصوصی است و تجربه ثابت کرده بی توجهی به این مقوله اثرات سو به دنبال داشته است.

فلاحی به ضرورت اهمیت بسته بندی صنایع دستی نیز اشاره و بیان کرد: انتظار می‌رود در سال جاری موضوع تقویت بسته بندی صنایع دستی تولیدی استان نیز با جدیت توسط کارشناسان دنبال شود.

او با تاکید به اهمیت صنایع دستی در اشتغال زایی اضافه کرد: هر اقدامی جهت رونق صنایع دستی می‌تواند ثمرات پرخیر و برکتی در اشتغال زایی یک یا چند نفر به دنبال داشته باشد.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردبیل همچنین به ضرورت استفاده از ظرفیت شبکه‌های اجتماعی در تقویت فروش و معرفی تولیدات صنایع دستی اشاره کرد و گفت: لازم است حتی استفاده از صنایع دستی نیز فرهنگ سازی شود.

سالانه هزار فرصت شغلی در حوزه صنایع دستی اردبیل ایجاد می‌شود

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی استان اردبیل نیز از ایجاد سالانه هزار فرصت شغلی در حوزه صنایع دستی این استان خبر داد و افزود: حوزه صنایع دستی یکی از حوزه‌های اشتغال زا و موفق در امر اقتصاد مقاومتی است.

علیرضا دباغ عبداللهی نیز اظهار کرد: در استان اردبیل نیز وضعیت اشتغال زایی این حوزه مطلوب بوده و تاکنون برای ۶۱ رشته صنایع دستی پروانه تولید صادر شده و در سامانه ملی هنرمندان ۱۷ هزار نفر ثبت نام کرده و پروانه تولید و کارت صنعت گری دریافت کرده‌اند.

معاون صنایع دستی اردبیل افزود: علاوه بر این، بررسی‌ها نشان می دهد نزدیک به ۱۰ هزار هنرمند دیگر نیز در سطح استان با وجود عدم ثبت نام در سامانه در امر تولید فعالیت دارند.

دباغ عبداللهی با اشاره به اینکه سال گذشته رقم فروش صنایع دستی این استان ۳۵۰ میلیارد تومان بوده است، اضافه کرد: میانگین سالانه صادرات صنایع دستی استان نیز ۵۰۰ هزار دلار است.

او به ثبت ۱۶ رشته صنایع دستی استان در فهرست آثار ناملوس، اخذ سه نشان بین المللی یونسکو و سه نشان ملی جغرافیایی اشاره و تاکید کرد و ادامه داد: در حال حاضر ۹ مرکز آموزش صنایع دستی و ۲۰۵ فروشگاه حقیقی به همراه پنج سایت اینترنتی فروش صنایع دستی دایر است.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان به صدور هزار و ۸۴۰ مورد مجوز مشاغل خانگی اشاره و تاکید کرد: زمینه معرفی و فروش صنایع دستی استان در بازارهای الکترونیک نیز تسهیل شده است.

او ضرورت رشد و توسعه این حوزه را دریافت نشان‌های بین المللی و ملی دانست و افزود: در نظر داریم با مشارکت بخش خصوصی کد اصالت محصول برای صنایع دستی تولیدی استان را فعال کنیم.

به گفته دباغ عبداللهی این کد به منزله اطمینان خاطر از کیفیت، مکان و ویژگی‌های تولید است و می‌توان اطمینان مشتری را از کیفیت و اصالت محصول جلب کند.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردبیل اعلام کرد: مجموع اقدامات موجب شده تا رتبه صنایع دستی استان از ۲۷ در سال ۹۰ به رتبه پنجم تا هفتم در وضعیت فعلی بهبود پیدا کند.

راهیابی اثر هنرمند عنبرانی به مرحله داوری شورای جهانی صنایع دستی

او همچنین از راهیابی اثر هنرمند  عنبرانی «آرزو صادقی» به مرحله داوری شورای جهانی صنایع دستی خبر داد و گفت: از بین آثاری که سال ۹۶ موفق به اخذ نشان ملی در کشور شده بودند فقط ۹ اثر از هشت استان در کل کشور برای برنامه داوری شورای جهانی صنایع دستی انتخاب شده‌اند.

 دباغ عبداللهی افزود: یکی از این آثار، گلیم بافته شده توسط  آرزو صادقی است که حضور آن در برنامه داوری شورای جهانی صنایع دستی خود افتخاری بزرگ برای صنایع دستی استان است.

او ابراز امیدواری کرد: در مرحله داوری هم با اخذ نشان شورای جهانی، توانمندی صنعتگران صنایع دستی استان اردبیل اثبات شود.

به گفته دباغ عبداللهی شورای جهانی صنایع دستی در راستای تقویت ارتباط میان هنرمندان صنایع دستی سراسر جهان، تشویق، یاری رسانی و ارائه مشاوره به آنان در حوزه شیوه‌های درآمد زایی، کاربردی سازی و به روز کردن صنایع دستی درعین حفظ میراث گذشتگان و استفاده از فناوری‌های مدرن در راستای دستیابی به بازارهای جدید، بنیان نهاده شد.

معاون صنایع دستی استان اردبیل بیان کرد: امسال نیز این برنامه داوری به میزبانی ایران انجام خواهد شد و از هشت استان اردبیل، آذربایجان شرقی، بوشهر، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، گلستان، گیلان و خوزستان، ۹ اثر مجوزحضور در این داوری را اخذ کرده‌اند و این آثار از بین هشت هزار اثر در کل کشور انتخاب شده‌اند.

انتهای پیام

Let’s block ads! (Why?)

Source: tajasomi

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تحصیل در استرالیا رایگان , هزینه تحصیل در استرالیا در مقطع فوق لیسانس , مهاجرت به کبک بدون مدرک زبان , ویزای کار کانادا بدون مدرک زبان , اقامت بدون مدرک زبان - تحصیل در استرالیا و نیوزلند - تحصیل در استرالیا آیلتس - تحصيل در tafe استراليا - تحصیل در استرالیا 2018 - تحصیل در کانادا با مدرک لیسانس - تحصیل در کانادا یا استرالیا - تحصیل در كانادا - تحصیل در کانادا applyabroad

تحصیل در کانادا رایگان | تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان | تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان | تحصیل در کانادا applyabroad | تحصیل در کانادا کارشناسی ارشد | تحصیل در کانادا 2017 | تحصیل در استرالیا ملک پور | تحصیل در استرالیا /فوق لیسانس | تحصیل در استرالیا بدون مدرک زبان | تحصیل در استرالیا با هزینه شخصی